Lasteaia suvine sulgemine 2024

2024. aastal on Tallinna Linnupesa Lasteaia suvise sulgemise periood 8.07 – 31.07.2024.

Linnupesa osales TADA jutupliiatsi pilootprojektis

1. aprill kuni 20. mai toimus pilootprojekt, kus Tallinna haridusamet, Insplay ja Tallinna ülikool võimaldasid 20 Tallinna lasteaial proovida ja katsetada TADA tarku raamatuid ja pliiatsit õppetegevustes lastega. Linnupesast osalesid Päiksekiire ja Naerulinnu rühmad, kellel avanes võimalus pliiatsit proovida. Õpetajad Eleriin ja Helen koostasid ka õppemateralid, millest suve jooksul valmib kogumik.

Projekti kohta saab lähemalt lugeda: https://www.tallinn.ee/et/haridus/uudis/tallinna-lasteaedade-pilootprojekt-tada-targad-raamatud-ja-pliiats-oppeprotsessis

Haridusrobootika Linnupesa lasteaias: digipädevuse arendamine ja innovatsioon

Linnupesa lasteaed on pühendunud kaasaegse hariduse pakkumisele, mis valmistab lapsi ette tulevikuks. Selle eesmärgi saavutamiseks oleme võtnud kasutusele haridusrobootika ja arendame aktiivselt laste digipädevusi. Haridusrobootika pakub lastele mitmekülgseid võimalusi loovuse, probleemilahendusoskuste ja meeskonnatöö arendamiseks. Seetõttu oleme astunud kindlaid samme, et integreerida see innovatiivne õppevahend meie igapäevasesse õppetöösse.

2024. aasta kevadel osalesin Insplay RoboMentor programmis. Programmi eesmärk oli tõsta meie lasteaia robootikavahendite kasutust õppetegevustes, arendada õpetajate digipädevusi ja inspireerida õpetajaid jagama oma uusi teadmisi kolleegidega. RoboMentor programm, mille kohta saab lähemalt lugeda veebilehelt Insplay RoboMentor, pakkus praktilisi ja mängulisi õppemeetodeid, mis sobisid suurepäraselt meie õppekava eesmärkidega.

Programmi käigus omandasin väärtuslikke oskusi ja enesekindlust, mis võimaldavad mul haridusrobootikat tõhusalt kasutada ja tutvustada seda ka teistele õpetajatele. Insplay RoboMentor programm aitas meil luua tugeva aluse digipädevuste arendamiseks, pakkudes praktilisi kogemusi erinevate robootikavahenditega.

Meie lasteaia   missioon on pakkuda kvaliteetset ja nüüdisaegset haridust. Oleme moodustanud robootika töögrupi, mille eesmärk on alates sügisest teha regulaarseid digilõunaid, et jagada kogemusi ja ideid.

Oleme teinud robootikavahendite inventuuri ja korrasoleku kontrolli ning taganud, et kõigil õpetajatel oleks ligipääs vajalikele vahenditele. Meie lasteaed kasutab erinevaid roboteid nagu Bee-bot, Blue-bot, Qobo, RoboKilpkonn, Dash ja Ozobot, mis pakuvad lastele võimalusi eesti keele õppimiseks, loovuse arendamiseks ja koostööoskuste tugevdamiseks.

Digipädevuste arendamine on tänapäeva maailmas hädavajalik. Lapsed, kes puutuvad varakult kokku tehnoloogiaga, omandavad oskusi, mis valmistavad neid ette tulevikuks. Haridusrobootika kasutamine lasteaias mitte ainult ei toeta laste kognitiivset arengut, vaid arendab ka nende loogilist mõtlemist, loovust ja probleemilahendusoskusi.

Linnupesa lasteaed soovib, et kõik õpetajad tunneksid end digivaldkonnas enesekindlalt ja inspireerituna. Oleme kindlad, et meie robootika töögrupi ja sisekoolituste abil suudame pakkuda lastele mitmekülgset ja rikastavat haridust, mis vastab kaasaegsetele nõudmistele. Insplay RoboMentor programmi kaudu saadud kogemused ja teadmised on aidanud meil liikuda sammu võrra lähemale sellele eesmärgile.

Oleme uhked, et järjest enam õpetajaid kasutavad õppetöös robootika vahendeid, sest üheskoos saame luua tuleviku, kus lapsed on valmis vastama tehnoloogia ja digitaalse maailma väljakutsetele.

Artikkel valmis koostöös ChatGPT ja Päikesekiire õpetaja Eleriin Vaheriga.

Õppeaasta lõpetas Linnupesa tantsupidu (23.05.24)

Käesolev õppeaasta on pühendatud keelele ja kultuurile ning seega sobis tantsupidu väga hästi õppeaastat lõpetama. 23. mail toimus tantsupidu kõikides Tallinna lasteaedades, meil kujunes sellest ühtlasi iga-aastane suur perepidu.

Pidu alustati lustaka rongkäiguga ümber lasteaia hoone. Tantsudega astusid üles kõik rühmad pisikestest suurteni. Tantsude ettevalmistusega oli nähtud vaeva ning iga laps sai staadionil suure publiku ees esineda. Esitlusele tulid Kägara, Oigea ja vasemba, Stenpolka, Kükita ja veel mitmed teised tantsud. Lapsed olid rahvuslikes riietes ning väga vahva oli näha laste seljas ka vanematelt päranduseks saadud rahvariiete komplekte.

Peale tantsupeo lõppu läks edasi meeleolukas perepidu – avatud oli heategevuslik kohvik ning erinevad tegevused õnneloosist patside punumiseni. Pered veetsid mõnusalt aega piknikutekil head-paremat proovides ja ühiselt tegutsedes. Aitäh meie kogukonnale – personal, vanemad, lapsed – kellega ühiselt see suur sündmus õnnestunult toimuda sai!

Tervisenädal Laululinnu rühmas (aprill 2024)

Laululinnu rühma lapsed tähistasid tervisenädalat puuviljasalatiga. Kõigepealt sai iga laps pimesi proovida ühte puuvilja. Mõnda neist oli üsna keeruline ära arvata, kuid õuna ja pirni maitse oli küll tuttav. Peale degusteerimist asutigi puuvilju tükeldama. Iga laps sai lõikelaual päris noaga lõigata pirni, õuna, kiivit, maasikaid ja viinamarju. Salatis oli nii palju erinevaid värve ja see nägi väga ilus välja. Kui salat oli valmis saanud, jõudis kätte aeg oma meistriteost sööma hakata. Kes soovis, sai salatile lisada metsmaasika jogurtit. Laululindudele meeldis puuvilja salati tegemise juures kõige rohkem noaga lõigata, teisena toodi välja salati hea maitse. Lapsed olid veendunud, et enda tehtud toit on kõige parem.

Päikesekiire lapsed külastasid Eesti Tantsuagentuuri (16.04.2024)

16. aprilli hommikul võtsid 17 vaprat ja uudishimulikku Päikesekiirt ritta ja seadsid sammud Eesti Tantsuagentuuri poole, et teha tutvust tõelise tantsumaailmaga. Peale bussisõitu ja väikest jalutuskäiku jõudsimegi Hobujaama tänaval asuvasse ETA-sse, kus meid juba oodati.

Kui lapsed olid üleriided ära võtnud, juhatati meid suurde tantsusaali, kus õpetaja Igor tutvustas meile hip-hopi maailma. Poole tunni jooksul saime selgeks terve rea sammukesi ja liigutusi, mis oli kokkuvõttes juba üks tore hip-hop  tants. Teises tunni osas aga juhendas lapsi õpetaja Elyca ja tema juhendamisel said lapsed  tegeleda loovliikumisega. Kõik lapsed liikusid aktiivselt ja proovisid kõike kaasa teha. Lapsed jäid kogu tegevusega väga rahule. 

Meil on tõesti vedanud, et oleme endale ETA näol nii toreda koostööpartneri leidnud,  kes hea meelega meid külla kutsub ja lastele erinevaid liikumisvõimalusi tutvustab.  

Kukulindude retk Räägu parki (10.04.24)

Kukulinnud tegid tervisekuu raames pisikese retke uuenduskuuri läbinud Räägu parki. Meie kevadine matkapäev oli toredalt soe, lausa 18 kraadi, päike paistis ja soe tuuleke paitas põski. Teeääres pakkusid silmailu õitsvad kevadlilled: lumikellukesed, märtsikellukesed ja siniliiliad. Kuulsime laulmas rästaid ja kuldnokki, sumisesid kimalased. Oli mõnus kevadine sagin ja uues rekonstrueeritud mängupargis said lapsed toredasti lustida. Oli tore terviseretk!

Piilupojad külvasid lilli (aprill 2024)

Aprilli esimesel nädalal panid Piilupoegade rühma lapsed õpetaja abiga esimesed lilleseemned mulda. Lilledeks valisime peiulilled, mis on väga vastupidavad ja kauakestvad. Lapsed said teada, et lill vajab kasvamiseks soojust, valgust ja vett. Jäime põnevusega ootama ja juba nädalapärast olid esimesed lillelehed paista. Lastel on võimalus lillede kasvamist jälgida kuni õite saabumiseni.

Lepatriinud hindasid hommikusöögihelbeid (08.04.24)

Lepatriinu rühma lapsed maitsesid ja võrdlesid reedel ja esmaspäeval omavahel magedaid Cornflakesi maisihelbeid, Lotte maisikepikesi ja Ciniminise padjakesi.

Kõigepealt hindasid lapsed pakendi meeldivust. Lotte pakend meeldis 6 lapsele, Ciniminise pakend meeldis 5 lapsele ja Cornflakesi pakend 3 lapsele.

Maitseid hindasid lapsed pimetesti teel. Kõige enam meeldisid Ciniminise padjakesed – 8 lapsele. Padjakesed meenutasid neile piparkoogi maitset. Võrdselt hääli kogusid Cornflakesi helbed ja Lotte maisipulgad.

Naerulindude tegemised

Naerulinnu rühma lapsed on selle õppeaasta jooksul teada saanud milline on tervislik eluviis.

Oleme õppinud, kuidas hammaste eest hoolitseda, millised toiduvalikud on tervislikumad ja kui oluline on liikumine värskes õhus.

Teadmiste kinnistamiseks oleme valmistanud endale värskendavat smuutit ja tervislikku salatit. Naerulinnud käivad iga ilmaga õues ja jätkavad toas õpitud teadmiste rakendamist liivakastis toitu valmistades ja palli väravasse lüües.

Mesilinnud Eesti Loodusmuuseumis (28.02.24)

Mesilindude rühm (6-7a) võttis ette külaskäigu Eesti Loodusmuuseumisse.

Muuseumitunnis tutvustati lastele mängude, mõistatuste, võrdlemise ja küsimuste abil eesti metsloomade tegemisi ja kohastumusi erinevatel aastaaegadel. Lapsed said juurde põnevaid teadmisi, näiteks: mis saab põdra sarvedest pärast nende ära kukkumist, kuidas orav endale talveks toitu peidab ning talvel hakkama saab, mis loom sööb oma pabulaid, ja veel palju muud.Katsuda sai ka orava topist, mis tekitas lastes palju elevust.

Lõpetuseks vaatasid lapsed koos animatsiooni Läänemerest. Programmi eesmärgiks on mõista loomade seoseid ümbritseva keskkonnaga ning inimese mõju loodusele, et laps tunneks looduse vastu huvi ja oleks positiivse suhtumisega ning käituks looduses vastutustundlikumalt.