Lasteaia suvine sulgemine 2024

2024. aastal on Tallinna Linnupesa Lasteaia suvise sulgemise periood 8.07 – 31.07.2024.

Piilupojad külvasid lilli (aprill 2024)

Aprilli esimesel nädalal panid Piilupoegade rühma lapsed õpetaja abiga esimesed lilleseemned mulda. Lilledeks valisime peiulilled, mis on väga vastupidavad ja kauakestvad. Lapsed said teada, et lill vajab kasvamiseks soojust, valgust ja vett. Jäime põnevusega ootama ja juba nädalapärast olid esimesed lillelehed paista. Lastel on võimalus lillede kasvamist jälgida kuni õite saabumiseni.

Lepatriinud hindasid hommikusöögihelbeid (08.04.24)

Lepatriinu rühma lapsed maitsesid ja võrdlesid reedel ja esmaspäeval omavahel magedaid Cornflakesi maisihelbeid, Lotte maisikepikesi ja Ciniminise padjakesi.

Kõigepealt hindasid lapsed pakendi meeldivust. Lotte pakend meeldis 6 lapsele, Ciniminise pakend meeldis 5 lapsele ja Cornflakesi pakend 3 lapsele.

Maitseid hindasid lapsed pimetesti teel. Kõige enam meeldisid Ciniminise padjakesed – 8 lapsele. Padjakesed meenutasid neile piparkoogi maitset. Võrdselt hääli kogusid Cornflakesi helbed ja Lotte maisipulgad.

Naerulindude tegemised

Naerulinnu rühma lapsed on selle õppeaasta jooksul teada saanud milline on tervislik eluviis.

Oleme õppinud, kuidas hammaste eest hoolitseda, millised toiduvalikud on tervislikumad ja kui oluline on liikumine värskes õhus.

Teadmiste kinnistamiseks oleme valmistanud endale värskendavat smuutit ja tervislikku salatit. Naerulinnud käivad iga ilmaga õues ja jätkavad toas õpitud teadmiste rakendamist liivakastis toitu valmistades ja palli väravasse lüües.

Mesilinnud Eesti Loodusmuuseumis (28.02.24)

Mesilindude rühm (6-7a) võttis ette külaskäigu Eesti Loodusmuuseumisse.

Muuseumitunnis tutvustati lastele mängude, mõistatuste, võrdlemise ja küsimuste abil eesti metsloomade tegemisi ja kohastumusi erinevatel aastaaegadel. Lapsed said juurde põnevaid teadmisi, näiteks: mis saab põdra sarvedest pärast nende ära kukkumist, kuidas orav endale talveks toitu peidab ning talvel hakkama saab, mis loom sööb oma pabulaid, ja veel palju muud.Katsuda sai ka orava topist, mis tekitas lastes palju elevust.

Lõpetuseks vaatasid lapsed koos animatsiooni Läänemerest. Programmi eesmärgiks on mõista loomade seoseid ümbritseva keskkonnaga ning inimese mõju loodusele, et laps tunneks looduse vastu huvi ja oleks positiivse suhtumisega ning käituks looduses vastutustundlikumalt.

Hõissa vastlad! (13.02.24)

13.02 tähistasime õues vastlapäeva. Ilm soosis toredaid talviseid tegevusi, nii et kõik lapsed said kelgutada, aga lisaks ka kepphobusega kapata, kartuleid (ehk tennispalle) keldrist välja kanda, täpsust visata ja rahvalikku tantsu tantsida. Sel korral olid meil külas ka 6 rühma Vindi lasteaiast, koos oli väga tore trallida!

Päikesekiired Raeapteegis (12.12.23)

Päikesekiired külastasid Raeapteeki, et osaleda ravimtaimede töötoas. 

Kuna läksime piisava varuga, siis saime Raekoja platsis imetleda ilusat jõulukuuske ja uudistada jõuluturul. Nagu tellitult hakkas sadama laia, pehmet lund!

Giid tutvustas meile Raeapteegi ajalugu. Saime teada, et apteek on juba 601 aastat vana ja on Euroopa vanim siiani samades ruumides tegutsev apteek. Giid tutvustas meile vana aja rohtusid nagu vihmaussid õlis, keldrikakandi leotis, rästiku rasv, kuivatatud kärnkonnad ja nahkhiire veri.

Seejärel liikusime keldrikorrusele, kus saime ise kokku segada teesegu. Iga laps sai oma uhmris purustada kibuvitsamarju ja kuivatatud õunu ning lisada oma soovi kohaselt juurde kas punet, pärnaõisi või piparmünti. Viimasena lisasime vürtsiks ja värviks metskassinaeri õisi.

Iga laps sai valmis segu ise pakendada, sildi teha ja suveniiriks koju kaasa võtta.

Päiksekiire rühm osales köögiviljade kasvatamise projektis “Näpud mulda”

2023. aasta kevadel algatas Maaelu Teadmuskeskus köögiviljade kasvatamise projekti “Näpud mulda”, milles Linnupesa lasteaiast osales Päikesekiire rühm.

Projekti eesmärgiks oli tutvustada põllumajandusteaduses olulise osa sordiaretuse tähtsust, kohalikke sortide eeliseid ning vahekultuuride kasutamise vajalikkust ja komposteerimise võimalusi.

Projekt toetas laste teadusliku maailmavaate kujunemist. Lapsed said praktiliste tegevuste kaudu teadmised, et seemnete, köögiviljakasvatuse ja mullaharimise taga on teadus ja teadlaste igapäevane töö. Oluline on ka toidu väärtustamine ja seeläbi toidukao vähendamine juba varases eas. Lapsed said toidu kasvatamise kogemuse.

Kuidas see kõik Päiksekiirtel välja kukkus? Tuleb välja, et hästi:

Maikuus saime kätte paki kõige vajalikuga. Hommikuringis uudistasime saadud paki sisu, loendasime üle sibulad, herned, oad ja porgandiseemned. Saime teada, mis on külvitihedus ja suurt elevust tekitas orgaaniline väetis ehk hobusesõnnik.

Õues valmistasime ette mullakastid. Eemaldasime vanad taimed ja mulla, lisasime väetise ning uue mulla segu. Vana mullaga täitsime murus olevaid auke.

Siis jäi üle vaid oodata.
Juuni alguses ilmusid esimesed taimed mulla alt välja. Lapsed arvasid, et päike, kastmine ja head sõnad on taimed kasvama pannud. Projektiväliselt panime mulda 3 kartulit, ka kartulitel ninad mullast väljas.

Enne jaanipäeva panime hernestele toed ja sibul hakkas juba otsa saama, sest kõik soovisid rohelist sibulat supi peale.

Augusti lõpus võtsime üles porgandid ja sibulad.

Septembris võtsime üles kartulid. kevadel maha pandud 3 kartulist saime vastu 29 tk.
Saime õues harjutada loendamist ja võrdlemist ning pidada plaani, mis toitu kartulist teeme.
Kartulipeenar sai korda ja pealsed kompostitud.

Päiksekiire õpetaja Eleriin

Muusikanädal (1.-6.10.23)

Oktoobri esimene nädal möödus muusikalainel. 1. oktoober on ju rahvusvaheline muusikapäev ning lasteaias toimus sel puhul koolieelsetele rühmadele lausa kaks kontserti. Esmaspäeva alustas MUBA õpilaste kontsert, kus esitati palasid klaveril, viiulil, trompetil. Aitäh MUBA!

Nädala aga lõpetas kontsert-tund, mis on pühendatud praegu käimasolevale hõimukuule – marilanna Anna ja udmurt Pavel esitasid muusikat, näitasid traditsioonilisi rõivaid ja esmeid ning lõpetuseks õpetasid ka mõne tantsu. Kontsert oli väga meeleolukas!

Päiksekiire rühm Kalamaja muuseumis (3.10.23)

03.10.23 külastas Päikesekiire rühm Kalamaja muuseumi muuseumitundi “Mängud eeslinnas.”
Muuseumi sõitsime rongiga ja saime jalutada mööda uuenenud Vana-Kalamaja tänavat. Muuseumis ootas meid väga tore giid Tuuli, kes jutustas elust Kalamajas endistel aegadel. Saime teada, mis koht on Kalamaja ja miks seal on oma muuseum; millised asukad on seal elanud ning kuidas, millega ja mida mängiti.
Õues osutus laste lemmikuks” Sea ajamine” kus toikaga tuli ümber posti ajada puuketast.
Veel proovisime sõita “kullaga” ehk vanakooli kuullaagritega tõukerattaga, proovisime kinnisilmi pajale pihta saada ning laualippidega tänavat ületada.
Lisaks tegime tuuri Kalamaja muuseumis sees, saime mängida mängutoas ja vaadata põrandas oleva akna kaudu roti muumiat. Programmi lõpetuseks proovisime meie vanaemade-vanaisade aegset maiust, milleks oli tumedale leivale tilgutatud tee, millele raputati suhkrut peale.

Päiksekiire rühma õpetaja Eleriin