KIK-i projekt 2016-2017 a.

2016/17 õppeaastal osaleb Tallinna Linnupesa Lasteaed Keskkkonnainvesteeringute Keskuse projektis ja lasteaia kodulehel kajastuvad projekti-tegevused


 11.oktoobril kell 11 saabus lasteaia õuealale taas Prügihaldjas Miia ja soovis koos lastega ühe katse läbi viia. Prügihaldjas rääkis lastele, kuhu prügi viskama peab ja miks ei tohi prügi loodusesse jätta. Erinevad materjalid lagunevad looduses erinevad ajaga – õun ja banaanikoored 1-2 kuuga, aga näiteks klaaspudel miljon aastat, kilekotid ning plastmasstopsid 500-1000 aastat. Selleks, et teada saada, kuidas prügi lagunemine ikka päriselt toimub, mattis Prügihaldjas auku kaselehed, kastanilehed, kilekoti, banaanikoored, paberi, plastiktopsi, kommipaberid, õuna ja tammetõru. Prügihaldjas lubas, et kevadel kaevame koos lastega augu lahti ja vaatame, mis prügist saanud on. Kase juures olevale tahvlile panime sildi, kus on maetud asjade nimekiri. Oli üks õpetlik KIK-i projekti tegevus koos Prügihaldjaga!


4. oktoobril külastasime KIK- i projektist saadud toetusele Puhta Vee Teemaparki.  Lapsed said nautida bussisõitu, sest teempark asub Metsamõisa talus, Järsi külas  Lääne-Virumaal.

Kohale jõudes võtsid meid vastu lahke pererahvas – Katrin ja Priit. Pöialpoiste rühma giidiks sai Katrin ja Naerulinnu rühmaga tegi õppeprogrammi Priit.

Ühes majakeses tegime tutvust päikesepaneelidega, krokodillidega, propelleri  ja klemmidega. Ilm oli sajune, seega saime kasutada tehisvalgust, milleks oli telefoni taskulamp. Ilusa ilmaga hakkab propeller ehk nn küttekeha tööle päikesepaneelidega. Saime teada, et suvel on lihtsam elektrit saada kui talvel, kuna päevad on lühemad. Iga laps sai proovida, kas omatehtud seadeldis hakkab tööle. Lapsed olid tublid ja said hakkama! Nägime hoovis kõrget masti, millel olid tiivikud. Oli väga tuuline ilm ja tiivikud tiirlesid kiiresti. Väga  põnev oli kuulata maa all olevat vee solinat. Alati ei pidavat kuulma, kui tuulesuund on vale.

Metsamatkal kinnistusid lastel teadmised puudest – kuusk ja kask, taimedest – jänesekapsas, maasikas ja kortsleht ning nende vajalikkusest inimestele külmetuse korral.

Giidil oli rääkida huvitav lugu metsseast, kes hõõrub end vastu puud (puukoor oli maha koorunud), siis püherdab end lombis ja kui  metsseal on mingi haav, siis pidi ta tegema kihvaga kuuse koorele augu sisse ja end vaiguga ravima. Ja see polnud legend, vaid tõestisündinud lugu!

Kindlasti oli lastel vahva õues pirukaid süüa ja mahla juua ning lõkke ääres end soojendada.

Päev oli väga tore ja õpetlik! Lasteaeda tagasisõit möödus samuti viperusteta. Lapsed olid väsinud, aga rahulolevad!

Pöialpoiste rühma õpetaja Raili Odraks


28.septembril kogunesid lasteaia lapsed staadionile uudistama üht imevärki tegelast. Lasteaeda saabus kaunis Prügihaldjas Miia, kes rääkis lastele, et hakkab sel õppeaastal lastele õpetama, kuidas säästlikult tarbida. Lapsi ootavad ees toredad programmid lasteaias ja õppekäigud väljaspool lasteaeda. Kõigepealt soovis aga Prügihaldjas endale sõpru saada ning ootab endale 31.oktoobriks sõpru igalt rühmalt – sõber peaks olema meisterdatud taaskasutatavatest vahenditest ja talle peab olema mõeldud ka nimi.

Üritused toimuvad KIK-i projekti “Prügihaldjas – loov ja keskkonnateadlik säästva tarbimise õpetaja” tegevustena, mille tulemusena saavad lapsed aru looduskaitseliste tegevuste tähtsusest. Eesmärgi saavutamiseks tehtavad tegevused kujundavad lastes väärtushinnanguid ja käitumisharjumusi keskkonnasäästlikumaks.