Tagasi 2016-2017 õa.-le

03. veebruar

Reedel, 3.veebruaril toimus saalis Rohelise Kooli programmi raames kliimamuutuste teemaline üritus, osalesid Pöialpoiste ja Pesamunade rühmad.

Õpetaja Ingrid luges lastele juttu Terrast (Maast), kes on haige ning samal ajal näitasime lastele seinal slaidiprogrammi piltidega. Lisaks jutu kuulamisele, arutati lastega mitmete küsimuste üle:

Mis on elekter? Lapsed pakkusid, et elekter on maa all. Elektijuhtmega saab mobiili laadida. Elekter läheb traatidest igasse majja. Tänu elektrile põlevad linnas lambid.

Kas Päikeset saab ka energiat? Kõik lapsed teadsid, et Päike on energiaallikas. Veel rääkisid lapsed, et Maa all on kivi, mis teeb elektrit, see on põlevkivi.

Mis saab siis, kui elekter otsa saab? Lapsed leidsid, et kui elekter ära läheb, siis kustuvad kõik tuled ja linn on pime. Leiba ei saa enam teha. Lapsed ütlesid ka seda, et elekter on kallis, see maksab palju. Lapsed on näinud tuulikuid, mis toodavad elektrit.

Mis Terral viga on? Lapsed mõistsid, et Terra on haige ja arvasidpõhjusteks, et inimesed lõhuvad asju, raiuvad puid ja puud saavad haiget ja Terra saab haiget.

Kust see suits võis tulla? Lapsed arvasid, et suits tuleb inimeste grillimisest ja lõkete tegemisest.

Miks on Terral nn tekki vaja? Lapsed oskasid välja tuua, et Terra peab end Päikese eest kaitsma. Tekk võib olla roheline (muru), must (muld) või valge (lumi).

Mida inimesed Maa seest kaevandasid? Kõige rohkem jäi lastele meelde, et põlevkivi ja naftat, mõni oskas pakkuda ka kivisüsi. Maavara mõiste oli lastele võõras.

Millest tekivad saastepilved? Lapsed pakkusid vastuseks, et saastepiled tossust ja suitsust. Gaasid pole Terrale head, sest ta on Maa.

Mis Sinuga juhtub, kui Sul on paks tekk peal? Kõik lapsed teadsid, et siis hakkab neild palav. Samamoodi on ka Terraga, temal on ka tossu sees väga palav. Kui tuleksime lasteaeda jalgsi, oleks vähem tossu, Terra tekk oleks õhem ja ta saaks terveks.

Kas te aitate Terral paraneda? Loomulikult soovisid kõik lapsedaidata Terral paraneda ning arvasid, et saavad seda teha nii, et hakkavad jala käima ja ratastega sõitma, viskavad prügi prügikasti (ei viska tänavale ega metsa), ei kuluta elektrit. Samuti võiks mõned asjad ostmata jätta. Üks tüdruk ütles:”Me ei tohi poes emmelt asju manguda, et kodus poleks mänguasjade uputus.”

Kokkuvõttes leidsid kõik lapsed üheskoos, et iga üks neist saab natuke Terrat aidata.

Lapsed said rühma minnes ülesandeks joonistada pilt ühest asjast, mis töötab elektriga ja millest nad loobuda ei tahaks, milleta elada ei saa.